Wandeling over het koloniaal verleden van Kortrijk: deel 2

© Francesco Paggiaro

over (de)kolonisatie

Start do 25 maart '27
18:00 - 21:00

1 sessie

Prijs

Standaardtarief: € 5
Alle tarieven

Waar Vrije Basisschool Damiaanschool
Pottelberg 15
8500 Kortrijk

Meer info over de locatie(s)

Begeleiding

Het Koloniaal Verleden van Kortrijk


Deel 2


In Kortrijk zijn koloniale sporen minder zichtbaar dan in andere steden. Wie goed kijkt en luistert, vindt nochtans veel interessante verhalen. Zoveel, dat er drie wandelingen over dit thema werden ontwikkeld, telkens over een bepaalde periode in onze koloniale geschiedenis:


Deel 1: Kortrijk ten tijde van de prekoloniale periode, inclusief Vrijstaat Congo (van het jaar 0 tot 1908)

Deel 2: Kortrijk ten tijde van Belgisch Congo (1908-1960) en de koloniale unie Ruanda-Urundi (1916-1962)

Deel 3: Kortrijk in de postkoloniale periode en op weg naar dekolonisering (1960 tot heden)


De wandelingen nemen je mee langs plekken in de stad die verbonden zijn met het koloniale verleden – van straatnamen en gebouwen tot standbeelden en bedrijven. We zien verwijzingen naar een koloniaal denken dat er al was toen Kortrijk in 1190 stadsrechten kreeg, dat vanaf de 19de eeuw sterk evolueerde en tot op vandaag vaak onbewust verder leeft. Bepaalde huizen krijgen een bijzondere betekenis, we horen grote en kleine verhalen over Kortrijkzanen die een rol hebben gespeeld in onze kolonies, over Kortrijkse banken en bedrijven die dankzij de kolonies fortuin maakten. We luisteren naar standpunten van Kortrijkse politici uit het verleden die in onze huidige tijdsgeest merkwaardig klinken, en hoe ook onze schrijvers, dichters en kunstenaars door de kolonies werden beïnvloed. De drie delen laten zien hoe Kortrijk en zijn inwoners mee vormgaven aan het koloniaal verleden en hoe onze kijk hierop langzaam evolueert richting dekolonisatie.


De wandeling eindigt in "Atelier Nooitgedacht" in de Consciencestraat. Je stapt er binnen in het Ontmoetingscafé, een samenwerking van FMDO, Compagnie Cordial en Avansa die succesvol zorgt voor ontmoeting met nieuwe Kortrijkzanen en buitenlandse studenten en kunstenaars die tijdelijk in Kortrijk verblijven. Je krijgt er een drankje aangeboden en de gelegenheid om met de andere deelnemers aan de wandeling en de gids van gedachten te wisselen over het toch wel beladen thema van de wandeling. Een ding is zeker, de wandeling "Het Koloniaal Verleden van Kortrijk" is er eentje dat nooit echt áf zal zijn.

Praktisch

Afspraak aan de Damiaanschool op de Pottelberg. (Pottelberg 15, Kortrijk)
Auto of fiets zet je best aan station Kortrijk.
Na de wandeling eindigen we in 'Atelier Nooit Gedacht' (Hendrik Consciencestraat 36, 8500 Kortrijk), waar je een drankje zal aangeboden worden tijdens het ontmoetingscafé (samenwerking van FMDO, Compagnie Cordial en Avansa).

Sessies

  • do 25 maart '27
    18:00 - 21:00
    Vrije Basisschool Damiaanschool - Damiaanschool Kortrijk

Locatie(s)

  • Vrije Basisschool Damiaanschool Pottelberg 15
    8500 Kortrijk Toon op kaart

Prijs

  • Standaardtarief
    € 5
  • Kortingstarief (-50%)
    € 2,5
    Vervangingsinkomen of student
  • Kansentarief (-80%)
    € 1
    Leefloon of verhoogde tegemoetkoming

Begeleiding

Sabrine Yaghi

Sabrine Yaghi (1984), heeft een carrière van 12 jaar erop zitten in de bijzondere jeugdzorg bij…
Meer over Sabrine Yaghi

Bart Hanson

Bart Hanson was beroepshalve lange tijd actief in het onthaaltoerisme in binnen- en buitenland. Hij…
Meer over Bart Hanson

In samenwerking met