Opvoeden en opgroeien in een wereld vol schermen
In een tijd waarin digitale schermen onze dagelijkse realiteit vormen, biedt het boek Nooit meer alleen van Reitske Meganck een waardevol kompas voor iedereen die kinderen en jongeren opvoedt en begeleidt. Het boek onderzoekt hoe verbondenheid via schermen paradoxaal genoeg vaak gepaard gaat met gevoelens van eenzaamheid en onzekerheid, en hoe volwassenen hiermee kunnen omgaan zonder te vervallen in simplistische of autoritaire oplossingen.
Deze tweedelige workshop neemt je mee langs de belangrijkste thema’s uit het boek, met als doel reflectie, gesprek en praktische handvatten te stimuleren.
Je hoeft het boek niet gelezen te hebben om deel te nemen, maar het mag natuurlijk wel.
In sessie 1 duiken we in de digitale leefwereld van kinderen. We vertrekken vanuit de maatschappelijke vraagstukken en wetenschappelijke inzichten die Meganck bespreekt. We verkennen de impact van schermen op opvoeding, ontwikkeling en relaties. We gaan na hoe schermgebruik het leren, de aandacht en de sociaal-emotionele ontwikkeling van kinderen kan beïnvloeden, en waarom standaardregels zoals tijdslimieten niet altijd de gewenste uitkomst bieden.
Sessie 2 staat in het teken van praktische toepassingen: hoe kunnen opvoeders, leerkrachten en andere volwassenen een gezonde balans vinden tussen digitale betrokkenheid en echte verbinding? We wisselen ervaringen uit, formuleren concrete strategieën voor thuis en op school en werken aan een persoonlijke benadering van mediawijsheid.
Doorheen de workshop worden deelnemers uitgenodigd om kritisch te kijken naar hun eigen mediagebruik, ervaringen te delen en samen te zoeken naar authentieke, respectvolle en haalbare manieren om kinderen te begeleiden in een wereld vol schermen.

